Covid-19 Procedury funkcjonowania społeczności szkolnej

 

Procedury funkcjonowania

 Szkoły Podstawowej Nr 13 im. Jana Brzechwy w Płocku

od 1 września 2020 r. z późniejszymi zmianami  i postępowania prewencyjnego pracowników oraz rodziców/opiekunów prawnych w czasie zagrożenia epidemicznego

 

 

§1.

Postanowienia ogólne

1.     Celem regulaminu jest określenie zasad organizacji pracy szkoły w związku                                                                zagrożeniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2 i określenie działań prewencyjnych mających na celu uniknięcie rozprzestrzeniania się wirusa

2.     Postanowienia niniejszego regulaminu  należy stosować w Szkole Podstawowej Nr 13 im. Jana Brzechwy od 1 września 2020 r.  do odwołania.

3.     Każdy pracownik/uczeń/rodzic szkoły zobowiązany jest do zapoznania się z Regulaminem i jego bezwzględnego przestrzegania.

4.     Do szkoły może przychodzić tylko:

a) uczeń/pracownik zdrowy, bez objawów wskazujących na infekcję dróg oddechowych,

  b) uczeń/pracownik, którego domownicy nie przebywają na kwarantannie lub                                w izolacji w warunkach domowych.

5.     Uczeń może być przyprowadzany do szkoły i z niej odbierany przez opiekunów bez objawów chorobowych wskazujących na infekcję dróg oddechowych.

6.     Przez objawy chorobowe rozumie się:

· podwyższoną temperaturę ciała,

· ból głowy i mięśni,

· ból gardła,

· kaszel,

· duszności i problemy  z oddychaniem, 

 · uczucie wyczerpania,

· brak apetytu.

7.     Przy każdym wejściu do szkoły znajduje się pojemnik z płynem do dezynfekcji oraz instrukcje właściwej dezynfekcji. Zobowiązuje się każdą osobę wchodzącą i wychodzącą ze szkoły do korzystania z dezynfekcji.

8.     Należy ograniczyć na terenie szkoły/placówki przebywanie osób z zewnątrz, a jeśli ich obecność jest niezbędna zobowiązać do stosowania środków ochronnych (osłona nosa i ust, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).

9.     Przebywanie osób z zewnątrz na terenie szkoły możliwe jest tylko w wyznaczonych przez dyrektora miejscach.

10.  Obowiązuje całkowity zakaz przebywania na terenie szkoły osób z zewnątrz                                  z objawami wskazującymi na infekcję dróg oddechowych, o których mowa w pkt. 6

11.  W szczególnych przypadkach dopuszcza się wchodzenie do przestrzeni wspólnej opiekunów odprowadzających dzieci z zachowaniem zasady 1 opiekun na 1 ucznia przy zachowaniu dystansu społecznego od kolejnego opiekuna i pracownika szkoły             min. 1,5 m. i zastosowaniu środków ochronnych.

12.  W czasie trwania zajęć rodzice lub osoby postronne mają zakaz wchodzenia do szkoły, w przypadkach, gdy wejście do szkoły jest niezbędne, należy użyć dzwonka przy drzwiach i poczekać na pracownika.

13.  W każdym przypadku, rodzice mogą kontaktować  się ze szkołą  telefonicznie, z sekretariatem szkoły pod numerem 24-262-96-13, e-mail: sp13.plock@gazeta.pl lub z nauczycielami poprzez dziennik elektroniczny.

14.   Wychowawcy klas ustalają sposoby szybkiej komunikacji telefoniczne  z opiekunami ucznia. Rodzice są zobowiązani podać aktualne telefony i e-maile, a w przypadku gdy rodzic nie jest w stanie odebrać telefonu, gdy dziecko przebywa w szkole należy podać telefon do innej osoby upoważnionej do odbioru dziecka ze szkoły w przypadku wystąpienia u ucznia objawów chorobowych.

15.  W przypadku pracowników powyżej 60 roku życia lub z istotnymi problemami zdrowotnymi, które zaliczają osobę do grupy podwyższonego ryzyka, w miarę możliwości, należy stosować rozwiązania minimalizujące ryzyko zakażenia,                               tj. nieangażowanie w dyżury podczas przerw międzylekcyjnych, przeniesienie do zajęć nie wymagających kontaktu z innymi.

16.  Indywidualne spotkania rodziców z nauczycielami są możliwe, po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym i w żadnym wypadku nie mogą odbywać się podczas przerw międzylekcyjnych.

17.  Zebrania klasowe z rodzicami mogą odbywać się po zakończeniu zajęć lekcyjnych z zachowaniem właściwego dystansu społecznego. Uczestnicy zebrań powinni być wyposażeni w środki ochrony (maseczki itp. )

 

§2.

Higiena i dezynfekcja

1.     Wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły zobowiązani są do przestrzegania najwyższych standardów higienicznych tj. częstego mycia rąk, w szczególności po przyjściu do szkoły, przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza i po skorzystaniu z toalety.

2.     Na terenie szkoły obowiązują ogólne zasady higieny, tj. ochrona ust i nosa podczas kaszlu i kichania, unikanie dotykania oczu, ust i nosa,  noszenie maseczek                                 w przestrzeniach wspólnych (korytarze szkoły, wejście do budynku, toalety).

3.     Należy wyłączyć źródełko  wody pitnej.

4.      Szkoła wyposażona jest w środki dezynfekujące niezbędne do odkażania pomocy dydaktycznych i elementów stałych oraz środki do dezynfekcji rąk i zapewnia regularne ich napełnianie.

5.     Szkoła wyposażona jest w bezdotykowe termometry, które znajdują się  w pomieszczeniu socjalnym.

6.     Należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta środka dezynfekującego, zwłaszcza                   w zakresie czasu niezbędnego do wietrzenia zdezynfekowanych przedmiotów                           i pomieszczeń.

7.      Na terenie szkoły przeprowadzany jest monitoring codziennych prac porządkowych, w tym przede wszystkim utrzymania czystości w salach lekcyjnych, pomieszczeń sanitarno-higienicznych, ciągów komunikacyjnych, powierzchni dotykowych – poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatur i włączników.

8.     Przed wejściem do budynku szkoły obowiązuje dezynfekcja rąk. Informacja o takim obowiązku wraz z instrukcją zamieszczona jest przy wejściach do szkoły.

9.     Dezynfekcja  rąk lub mycie rąk z wykorzystaniem detergentu obowiązuje także przed wejściem do sal lekcyjnych.

10.  Przed wejściem do budynku szkoły umieszczony jest środek do dezynfekcji rąk. Środki do dezynfekcji znajdują się także  na korytarzu szkolnym  oraz  w każdej sali lekcyjnej.

11.   Przy wejściu do szkoły,  w sekretariacie szkoły oraz pokoju nauczycielskim  umieszczone zostały  numery telefonów do właściwej stacji sanitarno-epidemiologicznej, oddziału zakaźnego szpitala i służb medycznych.

12.  W pomieszczeniach sanitarno-higienicznych wywieszono  plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk,  a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk.

13.  W szkole  wyznaczono miejsce na  pojemnik do wyrzucania rękawic jednorazowych                         i maseczek jednorazowych – przy wejściach do szkoły.

14.  Ze wszystkich  sal w których przebywają uczniowie, usuwa się przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie umyć, uprać lub zdezynfekować. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć należy dokładnie czyścić lub dezynfekować po zakończeniu zajęć.

 

§3.

Obowiązki pracowników

 

1.   Wszyscy pracownicy szkoły bezwzględnie przy każdym wejściu do placówki, i w miarę potrzeb w trakcie pracy, odkażają ręce płynem do dezynfekcji rąk.

2.   Do obowiązków nauczycieli opiekujących się dziećmi należy w szczególności: 

1)     Wyjaśnianie uczniom, jakie zasady obowiązują w szkole i dlaczego zostały wprowadzone; 

2)     Instruowanie i demonstrowanie techniki właściwego mycia rąk;

3)     Zwracanie uwagi, aby uczniowie często i regularnie myli ręce, szczególnie przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety i po powrocie z pobytu na placu zabaw lub zajęciach wychowania fizycznego.

4)     Jeżeli pozwalają na to warunki pogodowe organizowanie wyjść poszczególnych grup na zewnątrz budynku, tak aby grupy nie mieszały się ze sobą;

5)     Nadzór nad uczniami podczas przerw śródlekcyjnych i wietrzenie sali lekcyjnej co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.

 

3.     Pracownicy administracji zobowiązani są do:

1)    umieszczenia przy wejściach głównych numerów telefonów do właściwej miejscowo powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, oddziału zakaźnego szpitala i służb medycznych,

2)    dbania o higienę rąk(mycie i dezynfekcja) w tym szczególnie dezynfekowania ich przed wejściem na teren szkoły, przed i po kontakcie z interesantami, po kontakcie z zanieczyszczonymi powierzchniami lub sprzętem, po usunięciu środków ochrony osobistej,

3)    dbania o zachowanie odpowiedniego dystansu społecznego (przynajmniej 1,5 m), przy uwzględnieniu potrzeb interesantów,

4)    ograniczenia kontaktów z uczniami oraz nauczycielami do niezbędnego minimum,

5)    bieżącego śledzenia informacji Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia dostępnych na stronach https://gis.gov.pl/ lub https://www.gov.pl/web/koronawirus/, a także obowiązujących przepisów prawa

4.   Pracownicy obsługi pracują wg ustalonego przez dyrektora harmonogramu i do ich obowiązków należy w szczególności:

1)     Bieżąca dezynfekcja toalet;

2)     Wykonywanie codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości ciągów komunikacyjnych;

3)     Dezynfekowanie powierzchni dotykowych tj. poręczy, klamek, włączników światła;

4)     Dezynfekowanie blatów stolików, siedzisk i oparć krzeseł po każdych zajęciach w salach, w których zmieniają się grupy uczniów;

5)     ścisłego przestrzegania zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji -ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń, przedmiotów, tak aby uczniowie nie byli narażeni na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji,

6)     regularnego wietrzenia pomieszczeń zwłaszcza po dezynfekcji, a także wietrzenie korytarzy co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć

7)     wyrzucania zużytych jednorazowych środków ochrony osobistej do zamykanych, wyłożonych workiem foliowym koszy znajdujących się przy wejściach do szkoły –na koszach znajduje się napis „Zużyte maseczki, rękawiczki”,

8)     monitorowania wykonywanych prac poprzez wypełnienie druków wywieszonych w poszczególnych pomieszczeniach, z uwzględnieniem utrzymania czystości sal zajęć, pomieszczeń sanitarnohigienicznych, ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych- poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatur, włączników

9)     Pilnowanie przestrzegania reżimu sanitarnego przez osoby z zewnątrz wchodzące na teren szkoły (rodzice załatwiający sprawy administracyjne w sekretariacie szkoły, kurierzy, dostawcy itd.)

10) Pracownicy obsługi zobowiązani są do dbania o zachowanie odpowiedniego dystansu społecznego (przynajmniej 1,5 m) i ograniczenia kontaktów z uczniami oraz nauczycielami do niezbędnego minimum,

 

 

§4.

Obowiązki rodziców

1.   Do obowiązków rodziców należy w szczególności:

1)   Przekazywanie  wychowawcy/ dyrektorowi informacji o stanie zdrowia dziecka, które są istotne (np. astma, alergia, itp.). W razie potrzeby rodzic winien przedstawić zaświadczenie od specjalisty, które   widniało będzie w dokumentacji  u pielęgniarki szkolnej.

2)   Nieprzyprowadzanie dziecka, jeżeli w domu przebywa ktoś na kwarantannie lub  w izolacji;

3)   Przyprowadzanie do szkoły tylko zdrowego dziecka, bez jakichkolwiek objawów chorobowych;

4)   Regularnie przypominanie dziecku o podstawowych zasadach higieny m.in. myciu rąk wodą z mydłem, niepodawaniu ręki na przywitanie, unikaniu dotykania oczu, nosa  i ust.

5)   Niepozwalanie dzieciom na przynoszenie do szkoły zbędnych przedmiotów; ograniczenie nie dotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami. Przedmiotów tych, jednak nie mogą nikomu udostępniać a opiekunowie dziecka dbają o ich regularne czyszczenie.

6)   Zwracanie uwagi na odpowiedni sposób zasłaniania twarzy podczas kichania czy kasłania;

7)   Wyposażenie dziecka w maseczkę. 

8)   Informowanie szkoły o zmianie numeru telefonu kontaktowego;

9)   Odbieranie telefonów ze szkoły i natychmiastowe (w ciągu godziny)  przybycie do szkoły jeżeli zaistnieje taka konieczność.

2.     Rodzic lub opiekun odbierający dziecko ze świetlicy szkolnej wchodzi do szkoły wyznaczonym wejściem i bez wchodzenia do sali informuje dyżurującego na korytarzu pracownika  szkoły o odbiorze dziecka. Pracownik przekazuje informację wychowawcy świetlicy i odprowadza dziecko do rodzica.

3.     Rodzic/ opiekun, przyprowadzający i odbierający dziecko do szkoły i z niej nie może mieć objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych. W drodze do szkoły i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej (m. in. Stosowanie środków ochronnych ust i nosa)

4.     Wymagana jest zgoda rodziców, opiekunów na pomiar temperatury dziecka przed wejściem do szkoły lub w przypadku podejrzenia infekcji. (załącznik nr 1 do Regulaminu)

 

§5.

                              Organizacja pracy szkoły

 

  Klasy I- III

1.     Rodzice uczniów klasy I-III odprowadzający dzieci nie muszą wchodzić do szkoły. Dzieci są odprowadzane do sal lekcyjnych przez nauczyciela dyżurującego lub innego pracownika szkoły. W szczególnych przypadkach, rodzic, za zgodą Dyrektora szkoły może wchodzić do przestrzeni wspólnej szkoły, zachowując zasady:

1)     1 opiekun z dzieckiem

2)     dystansu od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m,

3)      dystansu od pracowników szkoły min. 1,5 m,

4)     opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosować środki ochronne: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).

  1. Uczniom klas I –III, pracują według indywidualnego harmonogramu dnia, uwzględniającego, m.in.:

·       godziny przychodzenia i wychodzenia ze szkoły,

·       korzystania z przerw (nie rzadziej niż co 45 minut),

·       korzystanie z e stołówki szkolnej,

·       zajęć na boisku.

  1. Jedna grupa uczniów przebywa w przydzielonej sali lekcyjnej, w których uczniowie przebywają zgodnie z harmonogramem zajęć ( w tym sala gimnastyczna).
  2. Każda grupa uczniów (klasa) w trakcie przebywania w szkole nie ma możliwości (lub ma ograniczoną do minimum) kontaktowanie się z pozostałymi klasami. Do grupy przyporządkowani są ci sami, stali nauczyciele, w miarę możliwości nie prowadzą zajęć stacjonarnych w innych kasach.
  3. Do prowadzenia zajęć lekcyjnych i gimnastycznych będą wybierane tylko takie przybory i pomoce, które można łatwo wyczyścić lub zdezynfekować.
  4. Uczniowie klas I – III zobowiązani są do posiadania  przyborów i podręczników, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia. Uczniowie nie mogą  wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą. Przybory i podręczniki można zostawić w szkole, kiedy uczeń wraca do domu.
  5. Zabrania się przynoszenia do szkoły rzeczy zbędnych (zabawki, maskotki itp.)
  6. Sale lekcyjne w klasach I –III będą wietrzone co najmniej raz na godzinę,  w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
  7. Nauczyciele  klas I-III organizują przerwy dla swoich uczniów w interwałach adekwatnych do potrzeb, nie rzadziej niż co 45 min z możliwością wykorzystania korytarza zgodnie z ustalonym harmonogramem.
  8.  Uczniowie klas I –III  mogą korzystać z boiska szkolnego oraz pobytu na świeżym powietrzu pod opieką nauczyciela.

11.  W celu zachowania bezpieczeństwa ustala się nowe zasady wchodzenia do szkoły i rozpoczynania zajęć lekcyjnych:  Uczniowie klas I – III:

1)     klasa I – wejście od strony boiska,  klasa II i III – wejście główne.

2)     po wejściu na teren szkoły uczniowie dezynfekują myją ręce

3)     ubranie wierzchnie i worek z butami odwieszają na wyznaczone miejsce.

4)     uczniowie klas I- III rozpoczynają  i kończą zajęcia lekcyjne o godzinie 8.00 zgodnie z ustalonym harmonogramem.

 

Klasy IV- VIII

Od 18 do 29 stycznia uczniowie kontynuują naukę w trybie zdalnym.

1.     Zapewnia się taką organizację pracy szkoły, która ograniczy gromadzenie się poszczególnych grup uczniów na terenie szkoły/placówki (np. różne godziny: rozpoczynania zajęć, przyjmowania grup, przerw lub zajęć na boisku).

2.     Pierwsza lekcja klas IV –VI rozpoczyna się o godzinie 7.45 

3.     W celu zachowania bezpieczeństwa ustala się nowe zasady wchodzenia do szkoły: uczniowie klasy VII,VIII            - wejście główne, uczniowie kl. IV,V,VI – wejście od strony boiska.

4.     W celu umożliwienia zachowania dystansu społecznego dopuszcza się możliwość rotacyjnego korzystania z przerw między zajęciami w klasach IV-VIII.

5.     Zaleca się organizację przerw dla uczniów w miarę możliwości na świeżym powietrzu.

6.     Sale lekcyjne oraz części wspólne należy wietrzyć w czasie każdej przerwy międzylekcyjnej (nie rzadziej  niż raz na godzinę.)

7.     Unika się organizowania większych skupisk uczniów w jednym pomieszczeniu, (apele, akademie itp. mogą być organizowane tylko dla takiej grupy uczniów, w której można zachować dystans społeczny)

8.     Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze.

9.     Uczniowie nie udostępniają innym uczniom swoich podręczników i przyborów.

10.  Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły/placówki zbędnych przedmiotów.

11.  Każda klasa odbywa zajęcia w przydzielonej dla niej sali lekcyjnej, zgodnie z ustalonym planem, i w miarę możliwości, nie przemieszcza się. Przemieszczają się nauczyciele.

12.  Podczas lekcji wychowania fizycznego zaleca się jak najczęstsze korzystanie z boiska szkolnego, szczególnie podczas ładnej pogody.

13.  W sali gimnastycznej używany sprzęt sportowy oraz podłoga powinny by myte detergentem lub/i dezynfekowane po każdym dniu zajęć, a w miarę możliwości po zajęciach każdej grupy uczniowskiej.

14.  Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i innych zajęć sportowych, w których nie można zachować dystansu należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe.

15.  Dopuszcza się przebywanie uczniów podczas przerw w sali lekcyjnej pod opieką nauczyciela.

16.  W trakcie trwania przerw uczniowie i nauczyciele są zobowiązani do zasłaniania ust i nosa  maseczką lub przyłbicą.

17.             W sali lekcyjnej uczniowie zajmują wyznaczone przez nauczyciela miejsce.

18.  W sytuacjach nie ujętych w Regulaminie, decyzje podejmuje nauczyciel lub dyrektor, zgodnie z obowiązującymi przepisami.

                                        

§6.

Funkcjonowanie biblioteki i praca nauczyciela bibliotekarza

 

1.     W punkcie wypożyczeń /zwrotów na ladzie bibliotecznej znajduje się przesłona ochronna.

2.     W bibliotece może  przebywać  jeden czytelnik.

3.     W przypadku większej liczby osób chcących skorzystać z biblioteki, powinny one oczekiwać na korytarzu w bezpiecznej odległości 1,5m.

4.     Czytelnikom ograniczony zostaje wolny dostęp do księgozbioru. Zbiory biblioteczne podaje wyłącznie bibliotekarz.

5.     Wszystkie książki zwrócone przez czytelnika są oznakowane datą zwrotu i odłożone                 w odrębne miejsce  oraz poddane 2-dniowej kwarantannie.

6.     Egzemplarzy zwracanych do biblioteki nie wolno dezynfekować preparatami dezynfekcyjnymi opartymi na detergentach i alkoholu oraz innymi, które mogłyby je zniszczyć.

7.     Bibliotekarz ma obowiązek możliwie często wietrzyć pomieszczenie biblioteki oraz dezynfekować blat biurka, klamki i  inne elementy wyposażenia, których dotykają użytkownicy biblioteki.

8.      Bibliotekarz zobowiązany jest do stosowania zasad profilaktyki zdrowotnej, dezynfekowania rąk lub zakładania jednorazowych rękawic ochronnych.

9.     W czasie kontaktów z użytkownikami biblioteki bibliotekarz powinien znajdować za szybą/ inną osłoną oddzielającą go od uczniów lub zasłaniać usta i nos maseczką lub przyłbicą.

10.  Każda klasa wypożycza książki w określonym dniu tygodnia i wyznaczonym czasie.

11.  Istnieje możliwość wypożyczenia kompletu lektur lub dowolnego zestawu książek potrzebnych w procesie edukacyjnym za pośrednictwem nauczyciela przedmiotu lub wychowawcy.

 

                                                                     §7.

 

Zajęcia rewalidacyjne

 

1.     Szkoła organizuje indywidualne zajęcia rewalidacyjne dla uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, których Rodzice wyrazili zgodę na udział dzieci w tych zajęciach na terenie placówki.

2.     Odległości pomiędzy stanowiskiem pracy nauczyciela a stanowiskiem pracy ucznia powinna wynosić min.1,5 m.

3.     Należy dbać o zachowanie odpowiedniego dystansu społecznego, przy uwzględnieniu indywidualnych potrzeb uczniów.

4.     Uczniowie przynoszą na zajęcia tylko własne przybory szkolne, a w szczególnych przypadkach inne materiały uzgodnione z nauczycielem.

5.     Sale zajęć, w których odbywają się zajęcia, są wietrzone przynajmniej raz na godzinę.

 

§ 8

 

Zajęcia pozalekcyjne

 

1.     Szkoła organizuje grupowe zajęcia pozalekcyjne dla uczniów, których Rodzice wyrazili zgodę na udział dzieci w tych zajęciach na terenie placówki.

2.     Grupy uczniów powinny być tworzone w klasach młodszych w ramach jednej klasy. . W szczególnych przypadkach związanych ze specyfiką zajęć można tworzyć grupy międzyklasowe.

3.     Odległości pomiędzy stanowiskiem pracy nauczyciela a stanowiskiem pracy ucznia powinna wynosić minimum 1,5 m.

4.     Należy dbać o zachowanie odpowiedniego dystansu społecznego, przy uwzględnieniu indywidualnych potrzeb uczniów.

5.     Uczniowie przynoszą na zajęcia tylko własne przybory szkolne, a w szczególnych przypadkach inne materiały uzgodnione z nauczycielem.

6.     Sale zajęć, w których odbywają się zajęcia, są wietrzone przynajmniej raz na godzinę.

7.     Zajęcia pozalekcyjne nie powinny odbywać się w trakcie pracy stacjonarnej klas I-III, tylko po jej zakończeniu. Po zakończeniu tych zajęć- mycie i dezynfekcja powierzchni dotykanych oraz dokładne wietrzenie sal.

 

 

 

 

§ 9

 

Zasady postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia

Procedura postępowania w przypadku podejrzenia u ucznia zakażenia koronawirusem

 

  1. Uczeń, który podczas pobytu w szkole źle się poczuje jest zobowiązany natychmiast przekazać informację o swoich dolegliwościach nauczycielowi, pod opieką którego jest w tym czasie. Dotyczy to w szczególności wystąpienia takich objawów jak: podwyższona temperatura ciała (powyżej 38ºC),ból gardła, ból głowy, ból mięśni, kaszel, katar duszności i problemy z oddychaniem, utratę węchu i smaku
  2. Nauczyciel opiekujący się oddziałem natychmiast powiadamia dyrektora szkoły o złym samopoczuciu ucznia i występujących objawach.
  3. Dyrektor kieruje do oddziału, w którym przebywa uczeń osobę, która przejmuje opiekę nad uczniem podejrzanym o zakażenie.
  4. Osoba wyznaczona przez dyrektora zabezpiecza siebie, zakładając fartuch ochronny, rękawiczki i maskę, bezzwłocznie zaprowadza ucznia do wyznaczonego pomieszczenia zapewniającego izolację lub izoluje ucznia w innym miejscu i pozostaje z nim w izolacji do odwołania.
  5. Nauczyciel oddziału pozostaje z resztą uczniów w sali zapewniając im opiekę i bezpieczeństwo.
  6. Dyrektor szkoły powiadamia rodziców o złym samopoczuciu dziecka i występujących objawach oraz informuje o podjętych działaniach i ustala dalszy sposób postępowania.
  7. Rodzic ma obowiązek w ciągu 60 minut odebrać dziecko ze Szkoły. Należy zminimalizować bezpośredni kontakt Rodzica i dziecka z pracownikami Szkoły.
  8. W sytuacji braku możliwości kontaktu z Rodzicami lub nieodebrania dziecka po upływie 60 minut od zawiadomienia Rodzica, Dyrektor w przypadku niejednoznacznych, grypopodobnych objawów kontaktuje się z placówką POZ, by uzyskać poradę w sprawie dalszego postępowania,
  9. W przypadku jednoznacznych objawów kontaktuje się ze stacją sanitarno-epidemiologicznej powiadamiając o zaobserwowanych objawach u dziecka będącego pod opieką szkoły. Pracownik stacji na podstawie wywiadu rekomenduje sposób postępowania.
  10. W nagłych przypadkach złego stanu zdrowia ucznia, które zagrażają jego bezpieczeństwu, Dyrektor Szkoły niezwłocznie powiadamia służby medyczne, informując jednocześnie o podejrzeniu wystąpienia u dziecka choroby COVID-19, a następnie zawiadamia o tym fakcie Rodziców.
  11. Rodzic, po odebraniu dziecka z objawami chorobowymi, ma obowiązek poinformować dyrektora o wynikach badań ucznia.
  12. Kolejne kroki podejmuje Dyrektor w porozumieniu z organem prowadzącym, stosując się ściśle do wytycznych powiatowej stacji sanitarno –epidemiologicznej. O podjętych działaniach Dyrektor niezwłocznie informuje wszystkich pracowników Szkoły i organ prowadzący.
  13. Rodzice dzieci z oddziału (grupy)ucznia, u którego podejrzewa się zakażenie, informowani są o zaistniałej sytuacji za pomocą dziennika elektronicznego.
  14. Obszar, w którym poruszał się i przebywał uczeń, należy poddać gruntownemu sprzątaniu oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe, takie jak: klamki, poręcze, uchwyty, itp.
  15. Dyrektor wdraża na terenie Szkoły wszystkie zalecenia, jeżeli takie zostaną wydane przez powiatową stację sanitarno–epidemiologiczną.
  16. Jeśli zalecenia powiatowej stacji sanitarno –epidemiologicznej przekazane są za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub za pomocą innych środków łączności, należy sporządzić notatkę lub protokół z przeprowadzonej rozmowy.

 

 

 

Procedura postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia COVID-19

u pracownika szkoły.

 

Do pracy w szkole mogą przychodzić jedynie osoby zdrowe, bez jakichkolwiek objawów wskazujących na chorobę zakaźną.  W miarę możliwości pracownicy powyżej sześćdziesiątego  roku życia lub z istotnymi problemami zdrowotnymi, które zaliczają osobę do grupy tzw. wysokiego ryzyka, nie powinny być angażowane w bezpośrednią pracę z dziećmi.

 

  1. Pracownik szkoły w przypadku zauważenia objawów wskazujących na zakażenie nie powinien przychodzić do pracy, pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną, oddziałem zakaźnym, a w razie pogorszenia stanu zdrowia zadzwonić pod nr  999 lub 112 i poinformować, że może być zakażony koronawirusem.
  2. W przypadku wystąpienia u pracownika szkoły będącego na stanowisku niepokojących objawów sugerujących zakażenie COVID-19, pracownik niezwłocznie przerywa swoją pracę i informuje dyrektora lub osobę wyznaczoną o podejrzeniu – zachowując stosowny dystans i środki ostrożności, aby nie dochodziło do przenoszenia zakażenia.
  3. Dyrektor lub osoba wyznaczona wstrzymuje przyjmowanie do szkoły kolejnych dzieci do czasu wymycia i dezynfekcji obszaru, w którym przebywał i poruszał się pracownik.
  4. Dyrektor lub osoba wyznaczona zawiadamia powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną  i wprowadza do stosowania na terenie szkoły instrukcje i polecenia przez nią wydawane.
  5. Obszar, w którym przebywał i poruszał się pracownik z podejrzeniem zakażenia COVID-19 jest niezwłocznie skrupulatnie myty, a powierzchnie dotykowe, takie jak klamki, włączniki światła itp. są dezynfekowane przez osobę do tego wyznaczoną.
  6. Pomieszczenie lub miejsce, które przeznaczone było do izolacji osoby z objawami chorobowymi po opuszczeniu go przez osobę z objawami, jest myte i dezynfekowane są powierzchnie dotykowe.
  7. Dyrektor lub osoba przez niego wyznaczona sporządza listę osób, z którymi osoba podejrzana o zakażenie miała kontakt, aby w razie potrzeby przekazać ją powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej.
  8. Dyrektor informuje organ prowadzący o wszelkich stwierdzonych objawach chorobowych dzieci czy pracowników wskazujących na możliwość zakażenia COVID-19.
  9. Dyrektor w porozumieniu z organem prowadzącym na podstawie wytycznych, instrukcji powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej podejmują decyzję odnośnie dalszych działań w przypadku stwierdzenia na terenie placówki zakażenia.
  10. W przypadku uzyskania informacji od rodziców lub pracowników o potwierdzonym zarażeniu wirusem COVID-19 u osoby, która przebywała w ostatnim tygodniu
    w placówce, Dyrektor niezwłocznie informuje organ prowadzący i kontaktuje się
    z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną celem uzyskania wskazówek, instrukcji do dalszego postępowania.

 

§ 10

 

Potwierdzenie zakażenia wirusem SARS-CoV-2 na terenie Szkoły

 

1.    W przypadku potwierdzenia zakażenia wirusem na terenie Szkoły Dyrektor niezwłocznie informuje Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego o zaistniałej sytuacji i w porozumieniu z organem prowadzącym, po uzyskaniu pozytywnej opinii Sanepidu, podejmuje stosowną decyzję o zamknięciu Szkoły, zmianie modelu kształcenia lub innych środkach prewencyjnych.

2.    Dyrektor Szkoły o potwierdzeniu zakażenia u pracownika/ucznia informuje Dyrektora Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Płocka i Dyrektora Delegatury w Płocku Kuratorium Oświaty w Warszawie.

3.    W przypadku potwierdzenia zakażenia SARS-CoV-2 Dyrektor Szkoły zobowiązany jest do stosowania się do zaleceń Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego przy ustalaniu, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury, biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.

4.    Jeśli zalecenia sanepidu przekazane są za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub za pomocą innych środków łączności, należy sporządzić notatkę lub protokół.

5.    Rekomenduje się ustalenie listy osób przebywających w tym samym czasie w części pomieszczenia lub jego całości, w którym przebywała osobazakażona.

6.    Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik, poddany zostaje gruntownemu sprzątaniu i dezynfekcji.

 

 

 

§11

Zawieszenie zajęć

1.     Dyrektor, za zgodą organu prowadzącego i po uzyskaniu pozytywnej opinii właściwego państwowego powiatowego inspektora sanitarnego, może zawiesić zajęcia na czas oznaczony, jeżeli ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną może być zagrożone zdrowie uczniów.

2.     Zgoda i opinie mogą być wydane także ustnie, telefonicznie, za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub za pomocą innych środków łączności. W takim przypadku treść zgody lub opinii powinna być utrwalona w formie protokołu, notatki, adnotacji lub w inny sposób.

3.     Zawieszenie zajęć może dotyczyć w szczególności grupy, grupy świetlicowej, oddziału, klasy, etapu edukacyjnego lub całej Szkoły, lub placówki, w zakresie wszystkich lub poszczególnych zajęć.

 

 

§12

 

Postanowienia końcowe

 

1.     Zastrzega się zmianę regulaminu w przypadku objęcia terenu, na którym znajduje się szkoła strefą żółtą lub czerwoną, a także zmiany wytycznych przez Ministra Edukacji Narodowej, Głównego Inspektora Sanitarnego.

2.     Informacje związane z organizacją i trybem funkcjonowania Szkoły będą przekazywane rodzicom indywidualnie za pomocą dziennika elektronicznego oraz zamieszczane na stronie internetowej szkoły.

 

 

 

 

 

Płock, dnia ...................................

 

 

 

……………………………………………

(imię i nazwisko pracownika/

 rodzica/opiekuna prawnego)

 

 

......................................................................

(adres zamieszkania)

 

 

 

 

OŚWIADCZENIE

rodzica ucznia/opiekuna prawnego ucznia/pracownika*

 

Oświadczam, że zapoznałam/em się z Regulaminem funkcjonowania Szkoły Podstawowej Nr 13 im. Jana Brzechwy  w Płocku od 1września 2020 r. wraz z zasadami bezpieczeństwa dotyczącymi zapobiegania i przeciwdziałania COVID-19 i zobowiązuję się do jego stosowania

 

 

 

 

..............................

(czytelny podpis)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Płock, dnia ...................................

 

……………………………………………

(imię i nazwisko  rodzica/opiekuna prawnego)

 

....................................................................

(adres zamieszkania)

 

OŚWIADCZENIE

W przypadku wystąpienia zagrożenia spowodowanego epidemią COVID-19 na terenie Szkoły Podstawowej Nr 13 im. Jana Brzechwy  w Płocku lub w razie zaobserwowania u mojego dziecka niepokojących objawów chorobowych, należy kontaktować się z rodzicami/ opiekunami prawnymi dziecka pod numerami telefonu:

matka/opiekun prawny I: .............................................................................................................................

 

ojciec/opiekun prawny II: ............................................................................................................................

inne istotne numery telefonów(np. babcia, dziadek, pełnoletnie rodzeństwo – w przypadku gdy rodzice/ opiekunowie prawni nie mają możliwości kontaktu w czasie, gdy dziecko przebywa w szkole)

 

Nazwisko i imię  ..............................................................................................

 

Telefon: ………………………………………………………………………

 

 

……………………………………

(czytelny podpis)

 

 

 

 

 

 

 

……………………………………………

(imię i nazwisko  rodzica/opiekuna prawnego)

 

....................................................................

(adres zamieszkania)

 

OŚWIADCZENIE

W przypadku wystąpienia zagrożenia spowodowanego epidemią COVID-19 na terenie Szkoły Podstawowej Nr 13 im. Jana Brzechwy  w Płocku lub w razie zaobserwowania u mojego dziecka niepokojących objawów chorobowych, należy kontaktować się z rodzicami/ opiekunami prawnymi dziecka pod numerami telefonu:

matka/opiekun prawny I: .............................................................................................................................

 

ojciec/opiekun prawny II: ............................................................................................................................

inne istotne numery telefonów(np. babcia, dziadek, pełnoletnie rodzeństwo – w przypadku gdy rodzice/ opiekunowie prawni nie mają możliwości kontaktu w czasie, gdy dziecko przebywa w szkole)

 

Nazwisko i imię  ..............................................................................................

 

Telefon: ………………………………………………………………………

 

 

……………………………………

(czytelny podpis)

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa Nr 13 im. Jana Brzechwy w Płocku
    Płock 09-402
    ul.Sierpecka 15
  • (024) 262-96-13

Galeria zdjęć