W ramach projektu Laboratoria Przyszłości uczniowie klasy II na lekcji religii wykonali piękne rysunki Anioła Stróża.
Te niezniszczalne obrazki powstały dzięki zaangażowaniu dzieci, które z wielką radością obsługiwały laminarkę zakupioną w ramach projektu. Wszyscy uczniowie mogli pochwalić się swoim dziełem.
W dniu 28 września 2022 roku odbyły się w naszej szkole XVII Biegi Przełajowe o Puchar Dyrektora SP13. Przyjechała do nas młodzież z Zągot, SP 18 oraz z Rogozina. Pogoda dopisała, uczniowie pokazali wolę walki.
Pani Dyrektor wręczyła dyplomy, medale i puchary. Gratulujemy serdecznie i zapraszamy za rok!
W dniu 28 września w naszej szkole odbył się Kiermasz Charytatywny przygotowany przez rodziców i panią Agnieszkę Stawicką - opiekunkę SU. Przewodnicząca SU - Julia Stawicka wraz ze skarbnikiem Adrianną Sobieraj obsługiwały kiermasz. Cały dochód został przeznaczony na dofinansowanie turnusu rehabilitacyjnego dla Marysi Jarosińskiej, małej córeczki naszej wychowanki Karoliny.
Cieszymy się, że mogliśmy pomóc!
Dziękujemy Wszystkim za włączenie się w tą cudowną akcję!
W dniu 22 września wybrani uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XXIII Jesiennym Biegu Przełajowym na Mazowszu. Medal za III miejsce przywiozła Maja z kl. V i dyplom za IV miejsce Julia z kl. IV.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom!
Podczas zajęć plastyki uczniowie klasy szóstej wykonywali "Ozdoby 3D" wykorzystując zakupione w ramach projektu Laboratoria przyszłości Długopisy 3D Polaroid Play +.
W ramach realizacji tematu "Europejski Dzień Języków" uczniowie klasy szóstej uczestniczyli w grze "Szkoła Zagadek" i za pomocą aparatu Canon EOS M50, zakupionego w ramach projektu Laboratoria przyszłości, stworzyli dokumentację tego wydarzenia.
Na zajęciach korekcyjno- kompensacyjnych zostały wykorzystane drewniane klocki zakupione w ramach programu „Laboratoria przyszłości”.
Zadaniem dzieci było stworzenie budowli przestrzennych. Zadanie to nie było tylko doskonałą zabawą, ale także był to sposób na wspomaganie rozwoju percepcji przestrzennej i zdolności motorycznych. Budowanie skomplikowanych konstrukcji wymaga przewidywania w jaki sposób poszczególne elementy zachowają się pod wpływem innych. Łączenie klocków w rozbudowane struktury pobudza kreatywność oraz logiczne myślenie, a ponadto wymaga koncentracji i skupienia się na wykonywanej czynności, co jednocześnie uspokaja oraz uczy panowania nad własnym ciałem.
W ramach relizacji tematu: "Zasady zdrowego żywienia" uczniowie klasy piątej przygotowywali zdrowe musy i koktajle owocowe. Wykorzystali do tego celu blender kielichowy, wysokoobrotowy zakupiony w ramach projektu "Laboratoria przyszłości".
W ramach realizacji tematu : Nasza klasa - solidarni, asertywni, zdolni do kompromisu, uczniowie klasy VIII składali modele pojazdów wykorzystując zakupione w ramach projektu Laboratoria Przyszłości - klocki konstrukcyjne KNEX. Pracowali zespołowo, podzieleni na grupy 2,3,4 osobowe. Stosowali zasady : solidarni, asertywni, zdolni do kompromisu.
W dniu 15 czerwca 2022 roku uczniowie klas: drugiej, trzeciej, czwartej, piątej i siódmej wzięli udział w jesiennych warsztatach "Święto pieczonego ziemniaka" w miejscowości Ostrowy.
Zaczęliśmy od zdrowego śniadanka przygotowanego tylko z naturalnych produktów: chlebek pieczony w piecu, który jest opalany drzewem, ciasto drożdżowe, powidła śliwkowe, dżemy: jeżynowy, jabłkowy i gruszkowy, masełko, kompot, lemoniada.
Następnie oglądaliśmy wyrabianie i wsad chleba do pieca. Kolejnym punktem naszej wycieczki były wykopki i zajęcia w ogrodzie ziołowym. Na koniec piekliśmy kiełbaski i ziemniaki w ognisku.
To był cudowny dzień, pełen wrażeń.
Zpraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie fotograficznym
W tym roku szkolnym będziemy świętować co miesiąc imieniny naszej szkoły.
Każdego 13 dnia miesiąca od września do czerwca społeczność naszej szkoły będzie miała przygotowane niespodzianki imieninowe.
13 września była pierwsza z nich - imieninowa dyskoteka!!!
W dniu 3 września 2022 roku troje ósmoklasistów: Adrianna, Julia i Piotrek pod opieką pani Małgorzaty Bielskiej wzięli udział w XI edycji Narodowego Czytania.
W ogrodzie Książnicy Płockiej czytali "Ballady i romasne" Adama Mickiewicza, ponieważ w tym roku przypada 200 rocznica pierwszej publikacji tych utworów. To także Rok Romantyzmu Polskiego ogłoszony przez Sejm RP.
Serdecznie zapraszamy na
uroczyste rozpoczęcie
roku szkolnego 2022/23
w dniu 1 września o godz. 9:00.
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2021/22 odbyło sie dzięki sprzyjającej pogodzie na dworze.
Uczniowie w galowych strojach odbierali stypendia za wyniki w nauce oraz sypendium sportowe. Następnie wręczone zostały świadectwa z czerwonym paskiem i wyróżnienia za wyniki w nauce. Pani Dyrektor podziękowała także Rodzicom za pomoc i zaangażowanie się w życie szkoły.
Po uroczystym przekazaniu Sztandaru Szkoły przez uczniów klasy ósmej uczniom klasy siódmej wręczona została statuetka dla najlepszej absolwentki Aleksandry Kozłowskiej i list gratulacyjny dla jej rodziców. Następnie wręczono świadectwa wszystkim absolwentom.
Po cześci oficjalnej wyprowadzono sztandar szkoły i nastąpiła część atrystyczna przygotowana przez klasę ósmą.
W dniu 22 czerwca 2022 roku odbył się w naszej szkole pożegnalny Bal klasy Ósmej. Ósmoklasiści rozpoczęli Polonezem, następnie były tańce, poczęstunek i miła zabawa. Rodzice dopingowali swoje pociechy i dbali o to, aby nikomu niczego nie zabrakło. To były niezapomniane chwile.
Zdjęcia można obejrzeć w albumie fotograficznym.
Program "Pracownie językowe w płockich szkołach" to przedsięwzięcie współfinansowane przez miasto Płock i Fundację ORLEN. W ramach projektu 20 szkół podstawowych i ponadpodstawowych zostało doposażone nowoczesnym sprzętem, który znacząco ułatwia naukę języków obcych. Koszt programu to 490 tysięcy złotych, z czego 400 tys. zostało dofinansowane ze środków Fundacji ORLEN, a 90 tys. pochodziło z budżetu miasta Płocka.
Tym razem, po pracowniach fizycznych chemicznych, biologicznych oraz zawodowych, 20 płockich szkół wzbogaciło się o nowoczesne, multimedialne pracownie językowe.
Dotychczasowe pomoce dydaktyczne radiomagnetofony, komputery czy projektory zastąpiły nowoczesne monitory interaktywne LED 65", komputery PIA wyposażone w programy do zarządzania klasopracownią, tablety, profesjonalne słuchawki, estetyczne stanowiska pracy uczniowskiej spięte systemowo z klasopracownią. Realizacja projektu „Pracownie językowe w płockich szkołach” przyczyniła się do powstania profesjonalnych, nowoczesnej multimedialnych pracowni językowych spełniających najwyższe standardy. Ich funkcjonalność zapewni młodzieży wyższy standard słuchanego tekstu, stworzy lepsze warunki do indywidualnego, niczym nie skrępowanego rozwoju każdego ucznia w obszarze konstruowania wypowiedzi oraz komunikowania z innymi uczniami w grupie.
Wykorzystanie multimedialnej pracowni językowej nie ograniczy się li tylko do prowadzenia zajęć dydaktycznych. Będzie ona swoistym „oknem na świat” dla młodzieży, dzięki możliwości korzystania z edukacyjnych zasobów internetowych, chociażby wirtualnych spacerów po muzeach, galeriach i miejscach związanych z historią oraz popkulturą innych krajów.
Wykorzystanie zasobów multimedialnych i narzędzi informatycznych w nauce języka obcego, nie tylko uatrakcyjni proces edukacyjny, ale również wpłynie na większe zaangażowanie ze strony uczniów w proces dydaktyczny oraz pozwoli na koncentrację młodzieży ukierunkowaną
na wykonywane ćwiczenia. Możliwy będzie swobodny, głośny trening wymowy przez dialogi, udoskonalające mowę i przełamujące naturalny opór do rozmów w obcym języku. W naturalny sposób wpłynie to na tempo oraz, co najważniejsze, efekty pracy. Z wielu dostępnych badań wynika,
że korzystanie z multimedialnych narzędzi do nauki języka zwiększa skuteczność przyswajania nowej wiedzy nawet o kilkadziesiąt procent w stosunku do tradycyjnego nauczania. Jest to kluczowe, szczególnie w nauczaniu i uczeniu się języków obcych.
Dzięki realizacji programu płockie szkoły mogą zapewnić uczniom naukę języków obcych na miarę XXI wieku.
20 czerwca 2022, w poniedziałkowe przedpołudnie grupa uczniów z klas 7 i 8 wybrała się na wycieczkę terenową. Pomimo deszczowej pogody udało się zrealizować cel wyjazdu. Uczniowie pod opieką Mariusza Gajewskiego i Jacka Portalskiego odwiedzili Brudzeński Park Krajobrazowy. W trakcie około 2 godzinnego spaceru wzdłuż czerwonego szlaku im. Bolesława Krzywoustego młodzież zobaczyła Rezerwat Brwilno położony u ujścia Skrwy Prawej do Wisły. Wędrowaliśmy pod baldachimem gęstego lasu grądowego z licznymi grabami, dębami, bukami i jaworami. Urozmaicona rzeźba, krajobraz pełen obniżeń i wzniesień daje możliwość niezłej „wspinaczki”. Liczne wąwozy, rzeka wcinająca się blisko 30 metrów w polodowcową wysoczyznę powodują, że obszar parku krajobrazowego nazywany jest Mazowiecką Szwajcarią.
Po przejściu pierwszych kilometrów mogliśmy trochę odsapnąć na płaskim już terenie. W miejscowości Cierszewo, z szerokiego drewnianego mostu podziwialiśmy Skrwę. Rzeka płynie tutaj leniwie zakręcając meandrami, a roślinność nadbrzeżna tworzy zarośla ulubione przez ptactwo. Mają tu swoje siedliska bocian czarny, kormoran, czapla siwa i łabędź niemy.
W dalszej części wycieczki udaliśmy się do Mazowieckiego Ośrodka Geograficznego Uniwersytetu Warszawskiego. Tam pracownik zapoznał nas z funkcjonowaniem urządzeń meteorologicznych. Najciekawszy był heliograf i deszczomierz cyfrowy. A „wiszące” nisko chmury warstwowe idealnie pasowały do nazwy miejsca, w którym się znajdowaliśmy. Murzynowo od „słowa murzyć (zachmurzyć), określa miejsca położone nad rzekami, gdzie zachodzą zjawiska atmosferyczne, wały i bariery chmur, nagłe nawałnice i równie niespodziewane rozpogodzenia” . Miejsce, to kojarzy się również ze Stanisławem Murzynowskim – potomkiem pierwszych właścicieli Murzynowa.
Po tych wszystkich atrakcjach terenowo – meteorologicznych uczniowie mogli odpocząć przy ognisku i zjeść smaczną kiełbaskę.
W drogę powrotną wygonił nas nadchodzący deszcz. Udaliśmy się do Płocka na Stare Miasto. Odwiedziliśmy Stary Rynek z Ratuszem, Wzgórze Tumskie z Katedrą. Jeszcze ostatnie zdjęcie w deszczu i musieliśmy wracać do szkoły.
W dniach 13.06.2022- 17.06.2022 piętnastu uczniów klasy 8 i 7 SP nr 13 w Płocku wraz z nauczycielkami: Martą Marek- Głowacką i Joanną Szatkowską oraz trzynastu uczniów klasy 9 Spree- Oberschule aus Führstenwalde wzięli udział w polsko- niemieckiej wymianie dzięki współpracy z fundacją Bezlik reprezentowaną przez panią Małgorzatę Bobrowską oraz polsko- niemiecką współpracą Młodzieży.
Spotkanie miało miejsce w Mikuszewie koło Poznania, a tematem przewodnim tego spotkania była „Praca i współpraca”, które są bardzo ważnym aspektem w procesie integracji. Uczniowie obydwu szkół, choć obarczeni barierą językową bardzo szybko znaleźli wspólny język. Używając języka polskiego, niemieckiego i angielskiego (każdego po trochu) oraz z pomocą wspaniałych animatorów: Justyny i Błażeja wspólnie uczestniczyli w codziennych grach językowo- integracyjnych, pojechali na wycieczkę do Poznania, przygotowali wspólne ognisko oraz spędzili dużo czasu na rozmowach, grach w piłkę, badmintona, bilarda, ping ponga, oraz grach planszowych. Podczas pobytu w Mikuszewie, polsko- niemiecką grupę odwiedziła pani z doradztwa zawodowego, z którą uczniowie rozmawiali na temat wartości pomagających w odnalezieniu właściwej drogi. Na koniec przygotowali kolaże, które zaprezentowali na forum.
Powszechnie wiadomo, że bezpośredni kontakt jest najlepszym sposobem na przełamanie barier, weryfikowanie własnych poglądów, wymianę doświadczeń oraz przełamać stereptypów. Takie spotkania polsko- niemieckiej młodzieży, nawiązywanie kontaktów i przyjaźni pozwala budować Europę bez barier, Europę bez granic w umysłach. Wymaga to od młodzieży otwartości, komunikacji, chęci działania.
Takie spotkania powinny opierać się na wspólnych dokonaniach, kontaktach, zadaniach, aby z dwóch odrębnych grup stworzyć jedną, która będzie potrafiła prowadzić wspólny dialog.
Tak właśnie było w naszym przypadku. Czekamy na kolejne spotkanie, tym razem po stronie niemieckiej w Hirschluch J
W dniach 6 - 8 czerwca odbyła się wycieczka klas IV - VIII do Wieliczki, Krakowa i Częstochowy.
Pierwszego dnia zwiedzaliśmy Kopalnię Soli "Wieliczka". Następnym punktem naszej wycieczki był przepiękny Kraków: Zamek Królewski, Smocza Jama i Stare Miasto. Ostatniego dnia zatrzymaliśmy się w Częstochowie na Jasnej Górze.
Do samego Płocka humory nam dopisywały: były śpiewy, wygibasy i pamiątkowe zdjęcia.
Zapraszamy do obejrzenia relacji w albumie fotograficznym.