W dniu 20 listopada odchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Na tablicy Samorządu Uczniowskiego przypomniano najważniejsze prawa dzieci. Odbył się także apel, a uczniowie i nauczyciele w tym dniu mieli na sobie niebieski element stroju.
Z okazji Dnia Łamańców Językowych uczniowie klasy piątej zmierzyli się z niezwykłymi łamańcami językowymi. Śmiechom nie było końca :)
Dnia 12 listopada rozpoczęliśmy Tydzień Polski wystawą prac plastycznych "Dla Niepodległej - 11 Listopada".13 listopada w ramach Tygodnia Polskiego odbyła się inscenizacja słowno-muzyczna "Dla Niepodległej - 11 Listopada"W ramach Tygodnia Polskiego 14 listopada świętowaliśmy "Dzień Kuchni Polskiej".W ramach Tygodnia Polskiego 15 listopada świętowaliśmy "Dzień Stroju Polskiego".
16 listopada reprezentacja uczniów klasy V wraz z wychowawczynią uczestniczyła w Rajdzie Niepodległości "Szlakami Legionistów Płockich."
W piątek 8 listopada reprezentanci naszej szkoły wraz z panem Jackiem Portalskim wzięli udział w XVIII Biegu Niepodległości w Płocku.
Z ogromnym smutkiem i niedowierzaniem pragniemy pożegnać naszą Koleżankę –
psycholog Agnieszkę Szyjkowską,
która niespodziewanie opuściła nas na zawsze pozostawiając po sobie pustkę i przygnębienie…
Była wśród nas od niedawna i dała się poznać jako pogodna, otwarta na ludzi i bardzo wrażliwa osoba. Z uwagą i zaangażowaniem pochylała się nad problemami dzieci, usiłując im pomóc i doradzić. W swojej pracy kierowała się nie tylko pełnym profesjonalizmem, ale przede wszystkim sercem i empatią. Tak trudno nam uwierzyć, że nie wejdzie do klasy, prosząc dziecko, mające problemy, potrzebujące pomocy na spotkanie. Wzbudzała sympatię i zaufanie, była pełna uroku i energii, i dlatego nie możemy pogodzić się z jej tak niespodziewanym odejściem
Żegnamy Cię Agnieszko, nigdy nie zapomnimy, że byłaś częścią naszej rady, naszą koleżanką i przyjaciółką. Pozostaniesz w naszych sercach na zawsze.
W poniedziałek 11 listopada w dniu 106 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości reprezentancji naszej szkoły Emilian Szymański i Julia Stalińska z klasy VIII pod opieką pana Jacka Portalskiego składali kwiaty przy Płycie Nieznanego Żołnierza w Płocku.
Emilian Szymański wraz z Rodzicami opiekuje się także grobem poległych w obronie ojczyzny żołnierzy, który znajduje się na cmentarzu w Płocku - Trzepowie.
W piątek 8 listopada w ramach obchodów Europejskiego Dnia Zdrowego Żywienia odbyło się w naszej szkole wspólne drugie śniadanko przygotowane przez panią Agnieszkę Stawicką z Samorządem Uczniowskim i dziewczynkami z klas starszych. Pani Joanna Trzaska wraz z uczniami klasy pierwszej upiekła zdrowe pankejki.
Na naszym stole pojawiły się zdrowe desery, owocowe szaszłyki, świeżo wyciskany sok z pomarańczy, musy, koktajle, kanapeczki z serkiem rzodkiewką i szypiorkiem, kanapeczki z miodem i konfiturą oraz pankejki. Uczniowie byli zachwyceni a brzuszki pełne zdrowego jedzonka.
W dniu 6 listopada uczniowie klasy czwartej wraz z wychowawcą odwiedzili Gród Nieznanego Źołnierza na ulicy Sierpeckiej. Uczniowie posprzątali płytę grobu, zapalili znicze i oddali hołd minutą ciszy Tym, dzięki którym dzisiaj możemy żyć w wolnym kraju.
W szkole, 29 października, klasa 1, obchodziła Dzień Dyni. Sala została udekorowana girlandą z papierowych dyni oraz innymi dekoracjami z motywem dyni. Tego dnia dzieci miały zorganizowaną lekcje w formie warsztatowej , na której uczniowie wraz z wychowawcą przygotowali lampion z dyni. Takie aktywności nie tylko rozwijają kreatywność, ale również wzmacniają więzi między uczniami.
30 października uczniowie naszej szkoły, jak co roku, przyłączyli się do akcji czytania drugiej części "Dziadów." Tym razem czytaliśmy wspólnie z młodzieżą z Zespołu Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku. Na widowni zasiedli także zaproszeni gościnnie, uczniowie klasy 8a ze Szkoły Podstawowej nr 1.
Nasza szkoła bierze udział w drugiej edycji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego "Polak ma essę! 2," którego głównym celem jest utrwalanie zdobytej wiedzy oraz nabywanie nowych umiejętności poprzez zabawę i integrację uczniów. Na początek piątoklasiści wykonali zadanie pt. "Sortownia ortograficzna."
Projekt "Polak ma essę! 2" jest zgodny z wymaganiami ogólnymi podstawy programowej z języka polskiego dla klas 4-8 szkoły podstawowej oraz wybranymi kierunkami polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2024/2025.
Uczniowie ze Szkolnych Kół Polskiego Czerwonego Krzyża i Wolontariusze PCK przed nadchodzącym Świętem Zmarłych odwiedzają groby Działaczy, Wolontariuszy i Honorowych Dawców Krwi.
Młodzież ze Szkolnego Koła PCK w Szkole Podstawowej nr 13 wraz u Opiekunkami włączyła się kolejny raz w tą akcję.
W piątkowe przedpołudnie pracownia nr 9 zamieniła się w Akademię pana Kleksa. Uczniowie uczyli się kleksografii, geografii, przędzenia liter, leczenia chorych sprzętów, kolorystyki oraz krawiectwa. Czujne oko Kleksa monitorowało prawidłowy przebieg zajęć. Czwartoklasiści między innymi robili kleksy, rozpoznawali nazwy kontynentów, leczyli chore sprzęty, przygotowywali karty pacjentów, pisali wiadomości do pana Kleksa, przyszywali guziki do czapki szpaka Mateusza. Pracowali zgodnie ze swoimi preferencjami i we własnym tempie. Za każde prawidłowo wykonane zadanie otrzymywali w nagrodę piegi. Nauka tak im się spodobała, że do udziału w lekcjach zaprosili koleżanki i kolegów ze starszych klas, którzy mieli możliwość przypomnienia sobie lektury "Akademia pana Kleksa." Sfotografowanie wszystkich działań było możliwe dzięki aparatowi zakupionemu w ramach programu Laboratoria Przyszłości.
O życie należy dbać, a w sytuacjach zagrożenia trzeba umieć je ratować, dlatego 17 października zostało zorganizowane spotkanie dla uczniów klas I z ratownikiem medycznym. Uczniowie wzięli udział w szkoleniu z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz prawidłowego zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia.
Podczas spotkania uczniowie uczyli się jak należy sprawdzać u człowieka przytomność, oddech i tętno oraz w jaki sposób można pomóc osobie poszkodowanej zanim przyjedzie zespół ratownictwa medycznego. Dużym zainteresowaniem uczniów cieszyły się wskazówki związane z ułożeniem w pozycji bocznej bezpiecznej. Po omówieniu zasad udzielania pierwszej pomocy uczniowie bardzo chętnie i aktywnie brali udział w ćwiczeniach praktycznych wykonując podstawowe czynności ratownicze pod fachowym okiem ratownika medycznego. Na pamiątkę dzieci otrzymały Dyplom Małego Ratownika.
16 października obchodziliśmy Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca. Z tej okazji Fundacja WOŚP po raz kolejny zorganizowała akcję bicia rekordu w jednoczesnej resuscytacji krążeniowo-oddechowej, którą prowadziła jak największa liczba osób. To część Programu Edukacyjnego „Ratujemy i Uczymy Ratować”, mającego na celu popularyzację nauki udzielania pierwszej pomocy wśród najmłodszych.
Jak co roku nasza szkoła włączyła się w tą akcję. Uczniowie z klasy czwartej i siódmej po okiem pana Jacka Portalskiego dzielnie przez 30 minut udzielali pierwszej pomocy. Jesteśmy z Was dumni!
W środę 16 października uczniowie kl. IV na zajęciach z wychowawcą wykonywali dwa eksperymenty z innowacji "W kuchennym Laboratorium".
Dla wszytkich była to super nauka poprzez zabawę. Elementy zasoczenia wzbudzały ogromną ekscytację i radość na twarzach młodych "chemików" z klasy czwartej.
W naszej szkole obchodziliśmy dzień gier planszowych. Wychowawcy wraz z swoimi wychowankami na wspólnych zajęciach grali w ulubione gry przyniesione prez uczniów.
Gry planszowe to nie tylko sposób na relaks, ale także rozrywka rozwijająca wiedzę i wyobraźnię. To prawdziwy sport intelektualny, który angażuje kluczowe dla myślenia obszary, takie jak pamięć, planowanie, dedukcję czy liczenie. Ponadto spotkania przy grach planszowych są idealną okazją do spędzenia czasu z ludźmi w różnym wieku.
W dniu 11 października odbyła się w naszej szkole uroczystość z okazji Święta Edukacji Narodowej.
11 października obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Uroczyste przedstawienie zostało zorganizowane przez Panią Małgorzatę Walecką oraz uczniów klas 4-8 przy użyciu kolumny nagłośnieniowej z programu Laboratoria Przyszłości.