W piątek, uczniowie klasy piątej wybrali się do filii nr 5 Książnicy Płockiej. Brali udział w lekcji bibliotecznej poświęconej Bolesławowi Chrobremu. Oprócz zdobytej wiedzy teoretycznej, piątoklasiści nauczyli się także strzelać z kuszy. Wzbogaceni nowymi umiejętnościami z przyjemnością słuchali opowieści o barwnym życiu pierwszego króla Polski.
10 maja w sobotę na Starym Rynku w Płocku wzieliśmy udział w 26 Pikniku Europejskim.
W dniach 5–9 maja 2025 roku w Mikuszewie ponownie spotkali się uczniowie naszej szkoły oraz młodzież z partnerskiej szkoły ze Spreewald. Był to kolejny etap polsko-niemieckiej wymiany uczniowskiej pod hasłem „Praca i współpraca”, która – jak sama nazwa wskazuje – łączyła w sobie zarówno działanie, jak i wspólne doświadczanie przygód.
Głównym celem projektu, podobnie jak podczas wcześniejszego spotkania w Niemczech, było rozwijanie postaw tolerancji, otwartości i gotowości do współpracy w środowisku międzynarodowym. Przez pięć intensywnych dni młodzież miała okazję nie tylko doskonalić swoje kompetencje językowe, ale także lepiej poznać kulturę sąsiedniego kraju – a przy okazji, co równie ważne, siebie nawzajem.
Program wymiany był wypełniony po brzegi atrakcjami. Odbyliśmy wycieczkę do Poznania, gdzie uczniowie – niczym detektywi w grze miejskiej – w międzynarodowych zespołach tropili ciekawostki i historie związane z miastem. Odwiedzili tam również Wyższą Szkołę logistyki. We Wrześni odwiedziliśmy największą w Europie fabrykę Volkswagena, która zrobiła na wszystkich ogromne wrażenie – zwłaszcza, że niektórym zaczęły świecić się oczy jak reflektory nowego Passata.
Każdego dnia odbywały się także liczne zabawy integracyjno-językowe. Śmiechu było co niemiara, a atmosfera z dnia na dzień stawała się coraz bardziej rodzinna. Dzięki wspólnym działaniom zacieraliśmy granice – te językowe, kulturowe, a czasem nawet te geograficzne (kiedy trzeba było znaleźć właściwą drogę na mapie Poznania!).
Wymiana nie tylko dostarczyła wielu niezapomnianych wspomnień i nowych znajomości, ale przede wszystkim pokazała, że mimo różnic językowych, narodowościowych czy kulinarnych potrafimy razem świetnie się bawić, uczyć i budować mosty porozumienia.
W sobotę 3 maja uczniowie naszej szkoły Julia Stalińska i Emilian Szymański w imieniu społeczności naszej szkoły składali kwiaty na Płycie Nieznanego Żołnierza na Placu Narutowicza z okazji kolejnej rocznicy upamiętniającej podpisanie Konstytucji 3 Maja.
W dniu 30 kwietnia odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie klasy piątej i siódmej pod opieką pań: Adrianny Brzezińskiej i Ilony Marcinkowskiej przygotowali montaż słowno - muzyczny.
W tym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły również włączają się w ogólnopolską akcję "Rowerowy Maj". Rowerowy Maj, poprzez zabawę połączoną z elementami rywalizacji, popularyzuje rower jako środek transportu do szkoły, uczy dobrych i zdrowych nawyków, które utrzymują się również po zakończeniu kampanii. Koordynatorem akcji jest pan Jacek Portalski.
W środę, 23 kwietnia piątoklasiści wybrali się do pobliskiej remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Trzepowie, aby zapoznać się z tajnikami pracy strażaka.
Na miejscu strażacy zaprezentowali całe wyposażenie wozów strażackich. Dzieci mogły z bliska obejrzeć sprzęt pożarniczy, przymierzyć stroje czy też wejść do samochodu strażackiego.
Z zainteresowaniem wysłuchały opowieści o trudnej i niebezpiecznej pracy strażaka. Dowiedziały się także, w jakich okolicznościach można wezwać straż pożarną oraz o tym, że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również są wzywani do wypadków samochodowych, ratują zwierzęta, pomagają przy powodzi czy też usuwają skutki wichur.
Dużą atrakcją była dla uczniów możliwość własnoręcznego użycia sprzętu gaśniczego.
Wizyta ta utrwaliła wiedzę uczniów w zakresie bezpieczeństwa oraz zachęciła najmłodszych do służby w straży pożarnej.
Dziękujemy strażakom za miłe i pouczające spotkanie.
Jakub Jasiński -Zwick klasa V 1 miejsce w konkursie fotograficznym - ,,Najpiękniejsze miejsca w mojej miejscowości" zorganizowanym przez Katolicką Szkołę Podstawową w Płocku .
24 kwietnia 2025r. pierwszoklasiści wybrali się na wycieczkę do Ochotniczej Straży Pożarnej znajdującej się w sąsiedztwie naszej szkoły. Celem wycieczki było poznanie pracy strażaków, kształtowanie świadomości znaczenia i charakteru pracy strażaków, zapoznanie się z wyposażeniem wozów oraz kształtowanie właściwych zasad zachowania w miejscach publicznych. Dzięki życzliwości Panów Strażaków uczniowie mogli z bliska obejrzeć samochody i sprzęt pożarniczy. W trakcie rozmowy ze strażakami dzieci dowiedziały się dużo o trudnej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy. Dzieciaki wysłuchały opowieści o trudnej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy strażaka oraz o akcjach ratowniczo- gaśniczych. Wielką atrakcją dla dzieci była możliwość przymierzania elementów stroju strażaków oraz wejście do wozów strażackich. Dziękujemy naszym dzielnym Strażakom z Trzepowa!
Więcej zdjęć w albumie fotograficznym.
W tym roku wyjątkowo wcześnie, bo 14 kwietnia obchodziliśmy w szkole Dzień Ziemi. Tym razem obchody skoncentrowane były na aktywnościach na świeżym powietrzu. Uczniowie z poszczególnych klas otrzymali zadania z zakresu geografii i ekologii do wykonania na boisku szkolnym.
Klasa 4 liczyła drzewa znajdujące się wokół trawnika i miała za zadanie nazwać najliczniej występujące drzewa liściaste. Kasa 5 dokonywała pomiarów boiska za pomocą taśmy mierniczej. Klasa 6 zastanawiała się, jaki kolor jest symbolem Dnia Ziemi i ekologii. Klasa 7 wyznaczała kierunek północny i zastanawiał się nad zastosowaniem drewna, natomiast klasa 8 szukała skojarzeń ze słowem recykling i segregowała śmieci do właściwych pojemników.
Wszystkie klasy wybierały wyznaczoną literę z rozwiązania swojej zagadki i wpisywały ją we właściwe miejsce do szyfru. Rozwiązanie szyfru – wielkie drewniane litery na trawniku były swoistym podsumowaniem całej zabawy. Wyszła z tego niezła układanka.
Na zakończenie wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcie wszystkich uczestników na tle napisu, a nagrany filmik świadczy o tym, że „Ziemia to nasza planeta”.
Nasi uczniowie, oraz uczniowie szkoly z Spree- Wald spotkali się w dniach 23- 27.03 w Hirschluch w ramach współpracy polsko-niemieckiej” praca i współpraca”. Celem polsko-niemieckiej wymiany uczniowskiej było rozwijanie postawy tolerancji, otwartości oraz umiejętności współpracy w międzynarodowym środowisku. Podczas 5 wspólnych dni spędzonych w Hirschluch uczniowie mieli okazję nawiązać nowe kontakty, doskonalić kompetencje językowe oraz lepiej poznać kulturę sąsiedniego kraju.
Program wymiany obejmował wycieczkę do Berlina, podczas której młodzież mogła zwiedzić miasto, jego zabytki i poznać bardzo ciekawą historię. Ważnym elementem była także gra miejska w miejscowości Storkow rozwijająca umiejętność pracy zespołowej. Dodatkowo uczniowie uczestniczyli w licznych zabawach integracyjnych. Wspólnie przygotowywali prezentacje, organizowali ognisko, a przede wszystkim dobrze się bawili, co sprzyjało budowaniu wzajemnego zaufania i wzmacnianiu relacji. Wymiana nie tylko dostarczyła wielu cennych doświadczeń, ale także przyczyniła się do przełamywania barier kulturowych i językowych. Na koniec odwiedziliśmy Tropical Island, gdzie w ciepłych wodach, wśród zieleni, zjeżdżalni i kolorowych zwierzątek żegnaliśmy pierwszą część projektu. Humory nas nie opuszczały i z utęsknieniem czekamy na kolejne spotkanie już w maju w Mikuszewie.
Już 7 kwietnia w Płocku – akcja #BądźMYOryginalni!
Największe wydarzenie profilaktyczne tej wiosny odbędzie się w naszej
lokalnej przestrzeni!
Na scenie zobaczymy:
✨ Gość specjalny: #AdamoRUDNIK – artysta młodego pokolenia
🎤 Producent i psycholog: #AdrianZalewski
🧠 Psycholog i trener mentalny: #AnaZalewska
🐾 Towarzyszyć im będzie czworonożna ambasadorka empatii – Kejsi!
✨ Akcję wspiera marka #OryginalnySOK
Najgłośniejsza akcja profilaktyczna tej wiosny w Płocku! „BądźMY Oryginalni!” już 7 kwietnia z telewizyjnym rozmachem i festiwalową energią!
Już w najbliższy poniedziałek, 7 kwietnia, do Płocka zawita ogólnopolska akcja „BądźMY Oryginalni!” – jedno z najgłośniejszych wydarzeń profilaktyczno-psychoedukacyjnych tej wiosny! Realizowane pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka wydarzenie odbędzie się w sali widowiskowej Szkoły Muzycznej.
Organizatorem wydarzenia jest Agencja Profilaktyki Zdrowia Psychicznego „Projektanci Dobrostanu” – unikalna inicjatywa tworzona przez psychologów i specjalistów, którzy z pasją i oddaniem działają na rzecz dobrostanu dzieci i młodzieży.
Program „BądźMY Oryginalni!” to nie tylko teoria – to autorskie spotkania psychoedukacyjne, które uczą, inspirują i wzmacniają młodych ludzi. W centrum uwagi znajdą się tematy oryginalności, tożsamości, relacji, emocji, zdrowia psychicznego oraz zdrowego stylu życia, w tym zdrowego odżywiania. Kluczowym elementem programu będzie rozwój umiejętności społecznych, tak potrzebnych w dzisiejszym świecie.
Na scenie pojawi się troje niezwykłych prowadzących:
Dzięki specjalnie przygotowanej scenografii, grze świateł i energii, którą wniesie Adamo RUDNIK, w sali zapanuje atmosfera telewizyjnego talk-show z elementami młodzieżowego festiwalu. Wszystko po to, by stworzyć atrakcyjne, nowoczesne warunki do rozmowy o sprawach ważnych: emocjach, tożsamości, relacjach i szeroko rozumianym dobrostanie.
Gościem specjalnym wydarzenia będzie także Kejsi – czworonożna ambasadorka empatii i przyjaźni, towarzysząca prelegentom i zachęcająca do adopcji zwierząt ze schronisk.
Podczas wydarzenia młodzież otrzyma specjalne pakiety profilaktyczne, a w nich tysiące zdrowych soków od partnera wydarzenia – marki Oryginalny SOK. Nie zabraknie także plakatów, autografów, wspólnych zdjęć i selfie z artystą, które dodatkowo uświetnią spotkanie.
Akcja w Płocku realizowana jest w ramach wiosennej ogólnopolskiej trasy, która w tym roku obejmuje zarówno duże, jak i mniejsze miasta. Spotkanie 7 kwietnia będzie okazją, by wspólnie celebrować Światowy Dzień Zdrowia i porozmawiać o tym, co naprawdę ważne dla młodego pokolenia.
Niech to wydarzenie stanie się dla uczniów inspiracją do bycia sobą, odwagi w wyrażaniu siebie i sięgania po marzenia!
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie fotograficznym!
Dzisiaj nasz uczeń Oskar Podgrudny z klasy ósmej reprezentuje naszą szkołę i miasto w okręgowym etapie Olimpiady Zdrowia PCK.
Trzymamy mocno kciuki i życzymy powodzenia!!!
https://www.facebook.com/photo/?fbid=717725010584192&set=a.221046310252067
Dzisiaj w naszej szkole odbyły się warsztaty zdrowego żywienia w ramach programu dla szkół.
Wzięli w nich uczniowie klas pierwszej, czwratej i piątej. Była gra edukacyjna, mini warsztaty kulinarne oraz miniogródek.
Bardzo dziękujemy!
W tym roku obchodziliśmy Pierwszy Dzień Wiosny w sposób pełen radości i tradycji, angażując uczniów w różnorodne działania.
Na rozpoczęcie dnia przygotowana została prezentacja, która wprowadziła uczniów w tematykę wiosny. Dowiedzieli się oni, jakie zmiany zachodzą w przyrodzie, kiedy kwitną pierwsze kwiaty, jak wyglądają migracje ptaków, a także jak wiosna wpływa na życie zwierząt.
Po prezentacji uczniowie wzięli udział w wiosennym quizie, który sprawdzał ich wiedzę na temat tej pięknej pory roku.
Kulminacyjnym momentem obchodów było tradycyjne palenie Marzanny – symboliczne pożegnanie zimy. Uczniowie, pod okiem nauczycieli, przygotowali własnoręcznie wykonane Marzanny, które następnie spłonęły, witając tym samym wiosnę.
Podczas zajęć z wychowawcą uczniowie klasy czwartej wykorzystali pistolety do kleju na gorąco do przygotowania wiosennych rekwizytów, które później wzięli ze sobą na szkonlne obchody piewrszego dnia wiosny.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego już za nami. W tym roku, kolejny raz, świętowaliśmy pod patronatem Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego i Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego. Uczniowie rozwiązywali krzyżówki, rebusy i zagadki związane z językiem ojczystym. Starszacy, głowili się nad językowym quizem na platformie kahoot, gdzie nie tylko liczyła się wiedza, ale także refleks i umiejętności informatyczne. W zaciętej potyczce zwyciężyli uczniowie klasy 8. W pracowni polonistycznej z tej okazji powstała gazetka tematyczna. Uczniowie podczas zajęć próbowali swoich sił, czytając trudne łamańce językowe. Nauka przez zabawę to super sprawa. Dzięki takim akcjom promujemy poprawną polszczyznę, doskonalimy umiejętności umysłowe, takie jak pamięć czy koncentracja, a przede wszystkim dbamy o język ojczysty!
Piątoklasiści podczas godziny wychowawczej przygotowywali materiały na gazetkę okolicznościową z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Wykorzystali w tym celu laminator zakupiony w ramach rządowego projektu Laboratoria Przyszłości. Uczniowie z zaangażowaniem doskonalili umiejętność praktycznej obsługi urządzeń. Byli bardzo zadowoleni z efektów swojej pracy.