Patron Szkoły

Jan Brzechwa - portret

NASZ PARTON - JAN BRZECHWA

 

          Jan Brzechwa urodził się 15 sierpnia 1900 roku w Żmerynce na Ukrainie. Jego ojciec był inżynierem i pracował na kolei. Brzechwa to jego pseudonim literacki, do którego tak się przyzwyczaił, że stał się on jego nazwiskiem. Naprawdę nazywał się Lesman.

       Pseudonim – Brzechwa – wymyślał mu Bolesław Leśmian, jego brat stryjeczny, który był również poetą. Jaś jako dziecko był wesołym chłopcem. Jego marzeniem było posiadanie roweru. Niestety, brak funduszy rodziny Lesmanów nie pozwolił na realizację tego marzenia. Brzechwa bardzo kochał zwierzęta. Jako dziecko miał kogutka o imieniu – Czubatka. Troszczył się o niego i pielęgnował go. Jego miłość do zwierząt uwidoczniła się w jego późniejszej twórczości. Często to właśnie zwierzęta były bohaterami jego utworów.

W 1918 roku przeprowadził się wraz z rodzicami do Warszawy, gdzie rozpoczął swoją edukację na wydziale prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Z miłości do zwierząt zaczął studiować również weterynarię, lecz gdy musiał kroić żaby, szybko zrezygnował z tego kierunku. Do wybuchu wojny w 1920 roku wykonywał zawód prawnika. Specjalizował się w prawach autorskich. Jeszcze przed wojną napisał swoje pierwsze utwory dla dzieci. Niestety, wojna na jakiś czas zahamowała rozwój jego twórczości. Został powołany do wojska i wysłany na wojnę z Bolszewikami. 

             Po zakończeniu wojny zaczęły powstawać jego utwory dla dorosłych. Były to teksty kabaretowe, wydawane pod pseudonimem Szer-Szeń. Później przeszedł czas na liryki nastrojowe, które skierowane były również do dorosłego odbiorcy. Szczęśliwie stało się, że po pewnym czasie powrócił do pisania dla dzieci.

            Brzechwa to mistrz wyobraźni, wielki wirtuoz słowa. W swych utworach wspaniale wykorzystuje grę słów, aby oddać nastrój i humor utworu. Jego wiersze są również bardzo obrazowe i dźwięczne np.: wiersz „Chrząszcz” , w którym czytelnik ma wrażenie, że słyszy brzęczenia tytułowego chrząszcza. Jego utwory zawierają wspaniałe prawdy życiowe, które cytowane są w różnych sytuacjach. Często używany jest zwrot z wiersza „Chrząszcz” – „Każda praca się opłaca”. Podobnie wykorzystuj się cytat z utworu „Lis i jaskółka” – „Mówią odtąd jaskółki, że niedobre są spółki”.

Brzechwa był również członkiem Międzynarodowej Komisji Prawa Autorskiego. W latach 1951-1962 był przewodniczącym ZAIKS-u.

     Zmarł w 1966 roku.

         Kim był? – zadajemy sobie pytanie. Wspaniałym poetą, twórca znakomitej literatury dla dzieci. Pogodnym człowiekiem, który swoja twórczością niósł radość i uśmiech wszystkim dzieciom. Na jego poezji wychowało się całe powojenne pokolenie Polaków. Jego utwory stały się lekturami szkolnymi. On sam zaś został honorowym patronem wielu szkół między innymi i naszej.

Brzechwa, to człowiek o którym można powiedzieć, że był wielki.

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa Nr 13 im. Jana Brzechwy w Płocku
    Płock 09-402
    ul.Sierpecka 15
  • (024) 262-96-13

Galeria zdjęć