Nowy Wymiar Matematyki Koło Ścisłych Umysłów Konkurs Test Oxford Sieciaki.pl SKO Projekt Płock NA SZÓSTKĘ

Stawicka Agnieszka

Sieciaki.pl

Sieciaki.pl to projekt edukacyjny prowadzony od lutego 2005 r. przez Fundację Dzieci Niczyje, w ramach programu "Dziecko w Sieci". Projekt Sieciaki.pl jest elementem programu Saferinternet.pl. Głównym partnerem projektu jest Fundacja Orange.

Podstawowym elementem projektu Sieciaki.pl jest edukacyjny serwis internetowy przeznaczony dla dzieci w wieku 6-12 lat, poświęcony tematyce bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie. W ramach projektu organizowane są również spotkania z dziećmi, imprezy plenerowe, koncerty oraz zajęcia edukacyjne, przygotowywane są też filmy, gry, piosenki i materiały multimedialne.

Serwis www.sieciaki.pl opiera się na przygodach postaci Sieciaków czyli dzieci posiadających specjalne zdolności i wykorzystujących je w walce z internetowymi zagrożeniami. Sieciaki, czyli Ajpi, Netka, Spociak i Kompel potrafią bezpiecznie i umiejętnie korzystać z Sieci. Aby pomóc Sieciakom Sztuczna Inteligencja stworzyła robota NetRobiego. Ta postać opiekuje się zespołem Sieciaków, a pozostałym użytkownikom Internetu radzi, jak uniknąć internetowych zagrożeń.

Sieciaki i NetRobim walczą z Sieciuchami, uosobieniami zagrożeń, czyhających na Internautów. W skład grupy Sieciuchów wchodzą:

Kłamacz – internetowy oszust,
Kradziej – wykorzystujący Internet do zdobywania korzyści materialnych,
Śmieciuch – rozsyłający i zamieszczający w Internecie zbędne informacje,
Bełkot – kłótliwy prowokator, wypisujący bzdury np. na forach.

Dzięki prezentacji postaci Sieciuchów, dzieci mogą zapoznać się z zagrożeniami w sieci, a także dowiedzieć się, jak odpowiednio na nie reagować.

Na podstawie sieciakowych historii użytkownicy poznają niebezpieczne sytuacje, których mogą doświadczyć surfując po sieci, a także uczą się efektywnych metod reagowania na internetowe zagrożenia.

Serwis składa się z trzech części:

Część informacyjna – w tym miejscu internauci mogą odnaleźć szereg informacji dotyczących zagrożeń internetowych oraz uzyskać porady na temat bezpiecznego surfowania po sieci. Istotnym elementem tej części jest Katalog Bezpiecznych Stron – Sieciakowe BeSt, w którego zasobach znajdują się interesujące i bezpieczne strony dla dzieci i młodzieży.
Serwis społecznościowy – tutaj użytkownicy mogą nauczyć się tworzyć bezpieczne profile w serwisach społecznościowych, a wraz z nimi wymyślać odpowiednie hasło i nick do poruszania się po serwisie. Część ta daje młodym Internautom możliwość interakcji z innymi użytkownikami, kontrolowanej przez moderatorów.
SiecioPlaneta – to sieciakowy wirtualny świat, w którym użytkownik, reprezentowany przez swojego awatara, ma za zadanie wykonać zadania specjalne. Dzięki nim zdobędzie wiedzę o zasadach bezpiecznego korzystania z sieci oraz dowie się jakich miejsc, osób i sytuacji należy wystrzegać się surfując po Internecie.

Przydatne linki

Wszystkich rodziców i pedagogów , którzy chcieliby dowiedzieć się więcej na temat niebezpieczeństw czyhających na dzieci w Internecie oraz tych, którzy chcieliby poznać skuteczne metody na wyeliminowanie zagrożeń, zapraszamy na polecane strony:

www.dzieckowsieci.fdn.pl – strona programu „Dziecko w sieci”, skoncentrowanego na ochronie dzieci i młodzieży przed internetowymi zagrożeniami.

www.saferinternet.pl – oficjalna strona projektu Komisji Europejskiej, realizowanego w Polsce przez Konsorcjum Fundację Dzieci Niczyje i Naukowa Akademicką Sieć Komputerową.

www.przedszkolaki.sieciaki.pl – sieciakowy serwis przeznaczony dla najmłodszych dzieci.

www.helpline.org.pl - strona projektu helpline.org.pl zajmującego się pomocą dzieciom i młodzieży w sytuacji zagrożenia w Internecie.

www.fdn.pl – oficjalna strona Fundacji Dzieci Niczyje.

www.dbi.pl –  serwis poświecony tematyce obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu.

www.321internet.pl – serwis dziecięcy projektu Fundacji Dzieci Niczyje i Microsoft S.A. poruszający temat bezpieczeństwa młodych internautów.

www.fdn.pl/kursy – platforma e-learning programu „Dziecko w Sieci”